BK60-300-DZ
Manufacturer:
Brightking Electronic
Mfr.Part #:
BK60-300-DZ
Datasheet:
Description:
PTC Resettable Fuses Radial Through Hole Hold Current:3 A Voltage Rating:60 V Trip Current:6 A
ParameterValue
Height - Seated (Max)30 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingBulk
Voltage Rating60 V
RoHSCompliant
Max Current Rating40 A
Hold Current3 A
Time to Trip19.8 s
Trip Current6 A
Maximum Resistance 1 Hour (R1max)90 mΩ
Minimum Resistance Initial (Rmin)40 mΩ
Lead Spacing10.5 mm